Опасната мода взема жертви, разработват приложение, което предупреждава за риска
Снимка: Guliver / iStock
12-годишно момче пострада тежко при инцидент на пловдивската гара Филипово. Предполага се, че детето е опитало да си направи селфи върху покрива на товарен вагон в четвъртък следобед, съобщава Мениджър нюз, цитирайки бТВ.
Детето е с опасност за живота в Клиниката по изгаряния на университетската болница в Пловдив. То е с 50% изгаряния.
Момчето живее в село Динк. Според очевидец момченцето се опитало да си направи селфи. Покатерило се на вагона, а други деца наблюдавали отдолу случващото се. Внезапно се чул силен гръм и свидетелят видял момчето пада от покрива на вагона.
Други жители на квартала пък казват, че може да става дума за кражба, тъй като в района и по-рано е имало набези за метал.
Преди два дни 13-годишно момиче също пострада тежко при опит за селфи в Нови пазар. Детето се качило на електрически стълб за снимка, но станало жертва на токов удар и увиснало с главата надолу на стълба. Момичето беше спасено от пожарникари и е настанено в шуменската болница.
Би Би Си предава, че все повече хора загиват, докато се опитват да си направят селфи и учени разработват приложение за мобилни телефони, чиято цел е да се бори с опасна тенденция.
През 2014 г. жертви на тази мода са станали 15 души, през 2015-а броят им вече е 39, а само за първите 8 месеца на тази година са загинали 73-ма души.
Приложението ще предупреждава снимащите, че са в опасност. За целта създателите му са проучили къде най-често стават нещастни случаи и каква е тяхната връзка с географията.
Екип от университета Карнеги Мелън в Питсбърг е установил, че първото съобщение от достоверен източник за смърт на човек заради селфи е от март 2014 г. Досега са регистрирани общо 127 случая по света. Най-много са в Индия – 76, 9 са в Пакистан, 8 в САЩ и 6 в Русия.
Най-често хората загиват при падане от голяма височина. За да се щракнат и да впечатлят приятелите си в социалните мрежи, те се катерят по стръмни планини, застават на ръба на пропасти или на върха на високи сгради.
В Индия любителите на селфи загиват най-често под влакове. Причината е, че снимките на релси, на които човек или двама приятели позират, се смятат за много романтични, както и за символ на вечна дружба.
Екипът разработва приложение, което може да разпознава опасните ситуации и да предупреждава собственикът на смартфона. Програмата ще решава дали има заплаха за живота на снимащия на основата на информацията за местоположението и съдържанието на кадъра.
Алгоритъмът вече е тестван с 3000 селфита и, по думите на учените, то работи в 70% от случаите, които крият заплаха за снимащите. Има обаче и мнения, че получаването на предупреждението за опасност в някои случаи може да влоши ситуацията.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари